Prošlo je tome dosta godina, a bilo je davno, još u prošlom stoljeću; kad je Banjaluka bila, jedan od rijetkih gradova, koji je imao slijepi kolosjek, pa su vozovi sa putnicima dolazili u sam centar grada, te uz cvilenje kočnica i stenjanje parnjače zaustavljali tik do rampe, na čijem je pročelju, preko praga, neko kredom našvrljao "Stop nema više", a rampa napravljena od zemljom nabijenog navoza i drvenih željezničkih pragova, postavljenih da zadnji vagon ne bih izletio na ulicu u slučaju da mašinovodja malo zadrijema, a onda, kad se paketi i putički prtljag istovare, a novi putnici smjeste na svoja mjesta, te čovjek u tamnoj uniformi pogleda ljevo; desno; pištaljkom dadne znak i podigne svoju tablicu, a uz stenjanje i pisak lokomotive, kompozicija pokrene; lagano, nazad, istim pravcem.
Tada u gradu nije bilo puno auta, poneki "Opel" ili "Tristać" čini li su dogadjaj, a nije bilo ni taksista, nego su bili tu i tamo poneki fijaker i nosači sa kolicima, koji su putnike i njihov prtljag vozili do odredišta.
Bila su to romantična, dobra, stara, vremena, kad se kočijaš fijakera čekajući dolazak sljedećeg voza i mušterija dosadjivao cjeli dan, igrajuć šah u parkiću pored "Lovca" u debeloj hladovini obližnjeg drveta, a konj se muvao, glavom mašući i braneći se od roja obada i muha, te gomilom konjske balege ispod zadnjih nogu drijemao na vrelom banjalučkom suncu.
Živeći u takvom ambijentu Banjaluke pedesetih i šezdesetih godina, prisjetih se nosača, što je imao kapu sa crnim plastičnim šiljtom, a iznad šiljta na kapi, mesingana pločica na kojoj je pisalo "Nosač br.".
Svaki dan je išao na posao i po gradu drndao stara rasklimana kolica, natovarena brdom kofera. Vidjeh ga prvi pu davno; a bio je mlad; bio je gotovo golobrad, gustih, crnih obrva i kratko kao četka, ošišane kose, pa se kapa na njegovoj glavi uvjek doimala za dva broja veća. Zvali su ga Direktor. Oh, kakvo "uzvišeno" ime, nadjeveno kao produkt oholosti i sprdnje, svojstvene samo raji i mahali.
Danima tako i uvjek isto; po kiši, po suncu, vjetru, nosač na cesti, vuče kolica, a samo nekoliko koraka iza njega, novopristigli putnik ili domaćica sa pijace u pratnji svog prtljaga.
Prolazile su godine; Banjaluka je rasla; sve se mjenjalo, samo on nije; uvjek isti ili mi se samo činilo i nikad nisam saznao, koliko godina ima i nikad nisam saznao njegovo pravo ime. Dogodi se banjalučki zemljotres, grad zadesiše teški dani i u našim životima mnogo toga se desi i izdogadja, a samo sjećanja i uspomene ostadoše.
Jednog zagrebačkog jutarnjeg i sunčanog dana početkom osamdesetih godina, susjeda Kosara naleti na kavu i odmah sa vrata me zapita:
-Jel', - poznaješ li ti Direktora?
Za trenutak zbunjen, gledam u nju i ne shvativši šta me pita.
-Pozanaješ li Direktora iz Banjaluke? - priupita ona ponovo, smješeći se i kao da gleda, kako ću reagovati.
-Znam Direktora, - odgovorih, - što pitaš? - šta je s njim? - otkud ti on pade na pamet?
-Eno ga kod nas u Jankomiru, - juče je došao, u bolnicu.
-Ozbiljno? - začudih se, - pa; - kako mu je?
-Tek je došao, a već ga svi znaju, - reče, - a dobar je, - tako je dobar, miran poslušan, svi smo ga zavoljeli, - dodade ona nježnim glasom.
I danas, toliko godina poslije, volim se prisjetiti Banjaluke i meni dragih lica; a bila su to vremena sredinom pedesetih i šezdesetih godina; vrijeme kad je kino Kozara prikazivala, "Roko i njegova braća" i "Put oko svjeta za 80 dana".
Prošlo je dugo vremena; iznenada, umrije Kosara; zdravstveni radnik iz bolnice u Jankomiru, a ja ne saznadoh ništa o njegovoj sudbini; al' ostade u sjećanjima zapisano, da je po banjalučkim ulicama radio, vukao kolica, teškim radom, znojeći se za hljeb zaradjivao, jedan mlad čovjek, "Nosač broj".
Potseti me ovom pričom na jednog starog Čačanina, lutalicu i skitnicu koga su zvali Adžo Pikavdžija. Nije bilo čovaka u gradu koji ga nije znao. Davali su mu cigare, da ne bi pušio pikavce sa ulice, po čemu i dobi nadimak. Često su ga zvali na po jedno piće u gradsku kafanu, davali mu i hranu, šalili se sa njim na ulici. Bio je doroćudan i uvek nasmejan, i pun nekog čudnog humora, rekla bih pre satiričnog. Tužni pajac veselog lica, koji je uvek pričao sam sa sobom i uveseljavao ljude sa ulice. Skoro sam preko neta došla do spiska poznatih ličnosti grada, u koje svakako spadaju zaslužni građani, umetnici, sportisti, naučnici, pisci... I videh tu i njegovo ime. Nasmejah se od srca. Pa, ko nije znao Adža Pikavdžiju... Valjda je zaslužio da ostane u legendi jednog palanačkog duha. To bi dobro znao da objasni i Branko V. Radičević, i Puriša Đorđević i svi oni koji su rasli i odrasli sa takvi duhom grada. Čačak je sad sasvim drugi grad. Baš kao i Banjluka i svi ostali gradovi na ovome svetu...
ReplyDeletePozdrav
Moj junak nije prosio, a nije ni ćikove skupljao, bio je vrijedan radnik, sa oštećenim živcima i zbog toga je završio u bolnici. Znam i to da je dugo ostao u bolnici, a poslije toga ništa.
ReplyDeleteImaju gradovi svoje junake sa "periferije života", a jednog što kupi ćikove vidjeh juče, ovdje kod mene u mom gradu, što je samo dokaz da nije sve ni do društva.
Pozdrav Sfingi od bruje
Dragi Bruja,
ReplyDeletedugo nisam bila na tvom blogu, zao mi je, jer je vrlo dobar, a tvoje price pogotovo. Iskrene su, tople, pisane iz duse, s izuzetnim darom zapazanja.
Drago mi je sto sam te upoznala.
Lijep pozdrav, Natasa
Natasa draga, zahvaljujem sa na ljepom komentaru.
ReplyDeletePozdrav od bruje
Moj Brujo, pa kod tebe svraćaju uglavnom žene, haha...Vidiš li šta ja prvo primetih.
ReplyDeletelepi moj,imali smo sreću da odrastemo u lepoti varoške mirnoće i blaženoj idili neznanja i vere da je svet prevashodno dobar.Ti u sebi nosiš sećanja,a ja,kao i mnoge žene, lutam svetovima u kojima se prepliću java i snovi. Nikako ne pomisli na maštanja, fantaziranje. To su uzleti osećanja,po vrsti i kvaliteti verovatno slični tvojim,po ambijentu i vremenu nedefinisani.Zato te uvek podsetim da je kod tebe toplo,kao pored porodične peći ili kamina gde smo se kao deca znali ušančiti da bi zamamni osećaj sigurnosti fizički pojačali.Taj osećaj po intezitetu mora nadjačati ostale. I ja ga ovde,kod tebe, osećam.
Dobra ti ova THE BALLAD OF JESSE JAMES. Zamirisala mi je Amerika.Nije čudo da su nas zarazili.
ReplyDeleteLi draga dobro si primjetila, vjerovatno zato sto zene inace vise citaju.
ReplyDeleteHvala na komentaru.
"The Pogues" su moja slabost.
pozdrav od bruje
Prezime je Ramic, znam ko zna, dalja istraga je u toku
ReplyDeleteJ.
J.
ReplyDeleteDrag mi je tvoj komentar, svaki sljedeci nadam se jos drazi.
Hvala javi se opet.
Ribareva sestra garantira, moracu joj poslati neki poklon, da je ime Suljo Silajdzic!
ReplyDeleteOdlican valcer!
J.
Eto, imamo ime našeg "Direktora".
ReplyDeleteHvala na informaciji, javi se opet.
Pozdrav od bruje
Bruja, evo jos novosti, prezime je ipak Ramic, ime je ostalo Sulejman.
DeleteSulejman Ramic, nosac br. 1 !
Otac je bio upravnik poste u Gornjem Seheru.
Poslije, ne znam od koje godine, vjerovatno poslije zemljotresa, zivjeli su u naselju od cigli u T. Sevcenka, Nova Varos.
Spominje porodicu Skopljak iz D. Mitrova, Modricu i Jakus.
Navodno su ljudi i zene iz Jakusa premjesteni tokom rata negdje kod ili u Mostar i...nema dalje. Ne zna se, na zalost.
Pozdrav, J.
Izvinjavam se, nisam napisala ko 'spominje'; bliza rodica, preko majke Sulejmanove, mi je ovo ispricala.
DeleteJ.
Njegovog oca sredinom šezdesetih vidio sam na trebinama "Gradskog stadiona", kad se izgalamio na derane što su opkolili Direktora. Bješe gospodin u odjelu sa crvenom kravatom. Ličili su kao jaje, na jaje.
ReplyDeleteHvala i javi se opet
Pozdrav od bruje